O obci Újezdec

1. Újezdecký košt slivovice 2007

 

     Dne 10. 3. 2007 proběhl v Kulturním domě historicky první „Újezdecký košt slivovice“ pořádaný Kulturní komisí obecního zastupitelstva obce Újezdec. Dlouho připravovaná a velmi očekávaná akce se setkala s nebývalým zájmem „odborné“ i laické veřejnosti. Připravených 150 (slovy: STOPADESÁT) vzorků destilátů přišlo ochutnat a ohodnotit asi sto padesát zvědavých návštěvníků. Vzhledem ke složení kulturní komise je prvním a hlavním překvapením, že většina vzorků se dočkala vystavení a nebyla předčasně „ohodnocena“ a následně zkonzumována samotnou kulturní komisí.

     Mezi vzorky převažovaly destiláty z trnek, meruněk, hrušek a durancií, mezi rarity naopak patřily destiláty z třešní, jablek, špendlíků a také oskeruší (3 vzorky).

     Akce začínala v 16:00 hodin, a přestože pořadatelé očekávali hlavní proud návštěvníků až ve večerních hodinách, snaha ochutnat raritní vzorky přivedla většinu návštěvníků do sálu již těsně po (některé dokonce před) šestnáctou hodinou. Ani tento nenadálý zájem veřejnosti nerozptýlil obavy některých pořadatelů (a hlavně pořadatelek), kterým se klepaly ruce ještě v polovině akce a tento neklid horních končetin musely (ano, jednalo se výlučně o pořadatelky a nejedná se o pravopisnou chybu) akutně řešit vydatnou konzumací některých málo hodnocených vzorků. Za zmínku rozhodně stojí, že po zaplacení vstupného nebyla konzumace vzorků omezena. Přes tento, ze strany pořadatelů riskantní tah, je třeba konstatovat, že pokud některý z návštěvníků této možnosti využil a ochutnal všechny vzorky, kromě dobré nálady nepřinesla konzumace většího množství vzorků žádné další komplikace.

     Hodnotitelem se stal každý účastník, protože spolu se vstupenkou obdržel hodnotící list, do kterého zapisoval své hodnocení jednotlivých vzorků. Akce byla „narušena“ pouze příchodem „nezvané krojované odborně – odporné komise z Padělků.“ Tato „komise“ sice rozproudila zábavu, dokázala přítomným návštěvníkům, že taneční parket není rizikovou zónou, ale také nekalým způsobem lobovala za některé vzorky. Po odevzdání hlasů bylo provedeno jejich sečtení a kolem 22. hodiny se konalo slavnostní vyhlášení vzorků s největším počtem bodů.

     Pozdním odpolednem a večerem provázela hudbou skupina ROKY. Hodnocení akce necháme na účastnících, návštěvníci internetových stránek mají možnost atmosféru nasát (bohužel už ne ochutnat) z přiložených 78 fotografií, které poskytl pan Marian Vaňáč. Výsledky z koštu naleznete ZDE.