Detail novinky

Automatizovaný externí defibrilátor – AED

     Díky podpoře obce Újezdec má od dubna 2022 naše jednotka dobrovolných hasičů ve své výbavě automatizovaný externí defibrilátor – zkráceně AED.

     Jednotka SDH po zařazení do systému začne vyjíždět jako tzv. First respondeři na žádost ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a následné výzvě od krajského operačního střediska Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

     Automatizovaný externí defibrilátor je přístroj určený k laické resuscitaci, srdci podá (nebo nepodá, není-li potřeba) elektrický výboj. Jak je dnes standardem, defibrilátor LIFEPAK 1000 je „mluvící“, hasiče tak na místě naviguje hlasitými česky mluvenými pokyny.

     Vzhledem k tomu, že zdravotnická posádka z Buchlovic může být vyjetá u jiného pacienta, újezdečtí hasiči na místo dorazí dříve, než další sanitka z Uherského Hradiště a zahájí tak poskytování první pomoci. I když defibrilátor v podstatě neumožní udělat při záchraně života chybu, hasiči samozřejmě museli projít základním zdravotnickým školením poskytnutí předlékařské první pomoci s důrazem na kardiopulmonální resuscitaci (KPR) s použitím AED, kterou absolvovala celá jednotka dne 22. 4. 2022 pod vedením zkušených záchranářů ze Zdravotnické záchranné služba Zlínského kraje – RZS Uherské Hradiště.

     Výhodou používaného přístroje je, že elektrody, které se přilepují na pacienta, jsou kompatibilní s těmi, které používají posádky v sanitkách. Když tak zdravotníci dorazí na místo, pouze přepojí elektrody na svůj lepší přístroj a vše je bez dalšího zdržení.

 Od 29. 4. 2022 je již naše jednotka zařazena do systému First responder.

     Za zakoupení AED, děkujeme obci Újezdec.

David Gottwald

velitel JSDHO